Zeyerova 775/21, Ústí nad labem - střekov

Záchovná stomatologie, fotokompozitní výplně a endodoncie

Záchovná stomatologie se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění zubů, zubních tkání a sliznice dutiny ústní. Hlavním cílem záchovné stomatologie je zachránit zub postižený kazem nebo úrazem.

Cílem záchovné stomatologie je zub poškozený např. kazem nebo úrazem zachránit. Defekty v podobě drobných kazů lze řešit výplněmi (plombami) z různých materiálů (fotokompozitní, amalgámová, skloinomerní) na základě vyhodnocení všech specifik a také dle přání pacienta. Větší defekty (uštíplá část zubu) jsou řešeny většinou onlayemi, polokorunkami opět z několika možných materiálů od kompozitních po keramické. V případě, že je poškozený i nervový systém zubu, je nutná léčba kořenových kanálků (endodoncie). Veškeré zákroky jsou prováděny bezbolestně a šetrně v místním (lokálním) znecitlivění. Každé poškození zubu je specifické a vyžaduje daný druh léčby. Někdy je možností více a na základě konzultace s lékařem se zvolí nejlepší možné ošetření.

SKLOINOMERNÍ VÝPLŇ  

Tento druh výplně používáme typicky v několika situacích. Prvně zvláště v dětském chrupu, kde je skloionomer nenahraditelným pomocníkem díky své odolnosti vůči vlhkosti a schopnosti regenerovat kazy. Kvůli této schopnosti ho používáme i u velmi hlubokých kazů, protože obsahuje velké množství fluoridů a dokáže zubní tkáň v hloubce skutečně léčit. Třetí možností je využití jako vysoce kvalitní provizorní výplně.Barva výplně je bílá, nedosahuje ale estetických kvalit kompozitní výplně, také odolnost je nižší. Přestože skloionomer nedosahuje stejných kvalit jako kompozitní výplň, je naším výborným pomocníkem a své uplatnění si najde.

FOTOKOMPOZITNÍ VÝPLŇ - „BÍLÁ VÝPLŇ“

Fotokompozitní výplňě jsou estetické náhrady chybějících částí zubů. Mezi její velké přednosti patří estetika, hlavně pak ve viditelných úsecích chrupu. Dříve se tyto materiály nepoužívaly na distální (zadní) zuby z důvodů menší mechanické odolnosti. Tyto vlastnosti jsou dnes již minulostí, materiály prodělaly ohromný vývoj a dokáží plnohodnotně nahradit jakékoli defekty zubů.

ENDODONCIE

Endodoncie, ošetření kořenových kanálků, se provádí tehdy, pokud je nerv zubu nevratně poškozen. Jedná se o časově náročnější ošetření, při kterém je nutno důkladně pročistit a rozšířit kořenové kanálky, které se následně hermeticky zaplní.